Aradığınız içeriği bulamadık :(


Çocuk Kitapları Oku

Hayal gücü, zeka gelişiminde en temel faktörler arasındadır. Hayal gücü güçlü olan çocuklar yaratıcıdır ve sağlıklı bir çocukluk geçirir. Çocuklarda yaratıcı gücü harekete geçirmek için yardımcı ögelere başvurmak gerekir. Bu ögelerin en başında ise hayal gücünü geliştiren ve hayal kurmaya teşvik eden çocuk kitapları bulunur. Çocukların gelişiminde büyük bir katkısı olan bu kitapların seçimi oldukça önemlidir. Çocukları rastgele kitaplarla tanıştırmak çok yanlış olacaktır. Gerek Dünya Edebiyatı gerek de Türk Edebiyatı içinde çocuklar için yüzyıllardır kitaplar üretiliyor. Yazılı kültürden önce de gelişimleri için sözlü edebiyat ürünleri hayal güçlerinin gelişmesine yardım ediyordu.

En iyi Çocuk Kitapları

Kitap seçiminde öncelikle temelde çocuğun yaşına dikkat edilerek seçilmelidir. Bu alanda bilgi sahibi olan ebeveynler en doğru seçimi yapacaktır. Ancak bilgi sahibi olmayan anne babaların destek alması şarttır. Seçim yaparken çocuğun zeka düzeyi ve ilgileri de dikkate alınmalıdır. Anlayamadığı ve ilgi alanına hitap etmeyen bir kitabın çocuğun hayal gücüne katkısı olmayacaktır. Çocuk kitapları çok farklı kategorilerde ve türde seçilebilir. Ayrıca minikler için kitap seçimi yaparken kapak da çok önemlidir. Çocukların seviyesine uygun bir kapak yaratıcılıklarını geliştirecektir. Bununla birlikte çocuğun yaş seviyesine uygun puntoyla yazılmış kitaplar seçilmelidir. Kitaplar her yaş seviyesinde farklı puntolarda yazılır.

Çocuk Kitapları ve Yazarları

Çocuklar kitapların sayfalarını çevirmekten zevk alırlar. Bu yüzden de kitaplar çocukların karıştırabileceği, göz yapısına uygun, ağırlık yönünden taşınabilir olmalıdır. Çocuklar her an kitapları kullanırsa yaratıcılıkları gelişebilir. Başarılı bir çocuk kitabı kaliteli bir baskıya sahip olmalıdır. Kitabın görsel etkisini yansıtan, baskı niteliğini arttıran, uzun süre kullanılmasını sağlayan malzeme kağıttır. Kitaplar dayanıklı, mat, birinci veya ikinci kalite kağıt üzerine basılmalıdır. Kitaplar özellikle okul öncesi döneminde çocuklara eğlence, bilgilenme ve duyarlılık kazandırma aracı olarak kullanılır. Sayfa düzeni, çocuklarla kitap arasında sağlam bir arkadaşlık temeli oluşturur. Çocuk kitaplarının çizerleri dünyalarını iyi tanımalı ve onların iletişim kurma becerilerine hitap etmelidir. Resimler; çocuk ile kitap arasında sevgi bağı oluşmasını sağlar.

Çocukların gereksinim duyduğu genel duygu sevgidir. Çocuk kitapları sevgi, dostluk, barış ve güven duygularıyla örülmeli, demokratik bir kişilik geliştirmelerine yardımcı olmalıdır. Okul öncesi çağda yaşama sevgisi, insan sevgisi, doğa ve hayvan sevgili kitaplarda yoğun olarak ele alınmalıdır. Çocukların anlam dünyasına hitap eden kitaplar onlara çalışkanlık, doğruluk, yardımseverlik gibi evrensel duyguları aşılamalıdır. Çocukların dinsel, ırksal ya da başka bir ayrımcılığa özendirecek, hoşgörü dünyalarını zarar verecek konulara sahip kitaplardan uzak tutulmalıdır. Türkçenin tüm anlatım olanaklarını, çocukların dil gelişim evresi ve anlam dünyasına uygun olarak profesyonel şekilde sergileyen kitaplar, çocukların dil birikimine önemli katkılar sağlar.

En Çok Satan Çocuk Kitapları

Çocukluk döneminin hayatta kısa bir sürece sahip olduğu ve bu dönemdeki tecrübelerin önemsiz olduğu düşünülebilir. Ancak insanların gelişimlerinin en önemi dönemi çocukluktur. Bu dönemde edinilen yaşantılar ömür boyunca insanın kişiliğini etkiler. Çocuk kitapları ne kadar kaliteli olursa gelişime o derece katkı sağlar. Bazı yetişkinler çocuk kitaplarının yetişkinlere hitap eden temaların basit şekilde oluşturulmuş baskısı olduğuna gerektiğini düşünürler. Yani çocuklar minik bir yetişkin olarak kabul edilir. Oysa bu yanlış bir algıdır. Çocuklar yetişkin değil, oldukça farklı bir psikolojiye sahip canlılardır. Bu yüzden çocuk özel düşünülmeli ve çocuk kitapları buna göre seçilmelidir. Kaliteli çocuk kitapları eğitici, ahlaki değerlere sahip, edeb