Otizmli veya Özel Öğrenme Güçlüğü Olan Bireylere Yönelik Zihin Kuramı Becerilerini Değerlendirme ve Eğitim Programı Hazırlama Eğitimi

Marka :
Ürün Kodu : DLGotizmli-veya-ozel-ogrenme-guclugu-olan-bireyler


Otizmli veya Özel Öğrenme Güçlüğü Olan Bireylere Yönelik
Zihin Kuramı Becerilerini Değerlendirme ve Eğitim Programı Hazırlama Semineri

Hedef Kitle

● Psikolog   ● PDR   ● Özel Eğitimci ● Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı  ● Okul Öncesi Öğretmeni ●Çocuk Gelişimi Meslek Yüksek Okulu Mezunları   ● Yukarıdaki Bölümleri Okuyan Üniversite Son Sınıf Öğrencileri
dilgem@dilgem.com.tr
25-26 Mart 2018 / Pazar - Pazartesi
10.00-18.00 2 Gün / 16 Ders Saati
DİLGEM Ataşehir

 

Eğitimci: Yrd. Doç. Dr. Alev GİRLİ - Dokuz Eylül Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi

Kısa Özgeçmiş: Hacettepe Üniversitesinde Psikoloji Lisans, Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü PDR Anabilim Dalında Yüksek Lisans ve Doktora eğitimini tamamlamıştır. Okul Öncesi eğitiminde ve özel eğitim alanında eğitimci ve yönetici olarak çalışmıştır. 2003 yılında Yrd. Doç. unvanı ile Dokuz Eylül Üniversitesi PDR anabilim dalında öğretim üyesi olarak görev almış, 2007 yılından bu yana Özel Eğitim Bölümünde öğretim üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Çalışmalarını otizm, dikkat eksikliği özel öğrenme bozukluğu olan bireylerin eğitimi, zihin kuramı, kaynaştırma ve aile eğitimi ve danışmanlığı alanlarında yoğunlaştırmıştır. PEP-R ve TEACCH programı kullanılarak yapılan eğitim uygulamalarına yönelik ulusal ve uluslararası çalışmaları bulunmaktadır.

Eğitimciyle ilgili detaylı bilgi: http://debis.deu.edu.tr/akademiktr/index.php?cat=3&akod=20030710

 

Eğitim Hakkında: Katılımcıların, Zihin kuramı testleri ile değerlendirme yapmayı, sosyal beceriler ve zihin kuramı becerilerine yönelik hedef belirlemeyi ve ZK becerilerinin öğretimini yapabilmeleri hedeflenmektedir.

 

Otizmli çocuklara uygun sosyal ve iletişimsel becerilerin geliştirilmesine odaklanan ve yaygın olarak kullanılan, yüksek derecede yapılandırılmış sosyal beceri çalışmalarının, sosyal işlevler üzerinde önemli yararları olmasına rağmen, başka ortamlara genellenmesinde sınırlılıklarının olduğu bilinmektedir. Bu nedenle otizmli çocuklara beceri öğretmenin yeterli olmadığı, farklı sosyal durumlara uygun şekilde davranışlarını uyarlayabilmenin geliştirilmesi, diğer bir deyişle zihin kuramı becerilerini kazanmaya yönelik çalışmaların da sosyal beceri çalışmaları içerisinde yer alması gerektiği son yıllarda vurgulanmaktadır.

 

Benzer şekilde Özel öğrenme güçlüğü (ÖÖG) tanılı çocukların da sosyal biliş alanında ve sosyal becerilerde yetersizlikler yaşayabildikleri ve bu durumun örneğin mutluluk, üzüntü gibi yüz ifadelerini ve düşünceli, sıkılmış gibi karmaşık duyguları, beden dilini anlamalarını engellediği, sosyal ipuçlarını okuyamamalarına neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, öğretilecek olan zihin kuramı becerilerini değerlendirme için kullanılan testler ve zihin kuramı ve sosyal becerileri öğretmek için kullanılan öğretim yöntemleri ÖÖG çocukların eğitimlerinde de kullanılabilir.

 

Öğretilecek Zihin Kuramı Testleri:

 • 1. Düzey zihin kuramı testlerinden, “Sally-Anne Testi”, “Görünüm Gerçeklik” ve “Beklenmedik İçerik Testi”
 • 2. Düzey zihin kuramı testlerinden, “Dondurma Kamyonu Testi (Ice-cream Truck Task)”, “Çukulata testi (Chocolate Bar Story)”
 • III. İleri Düzey zihin kuramı testlerinden, “Gözlerden Zihin Okuma Testi”( Reading the Mind in the Eyes Test)”,”Yüz Testi”,” Empati Testi”, ve “Garip Hikayeler Testi” (Strange Stories)” testleri öğretilecektir ve materyalleri verilecektir.

Ayrıca otizmli bireylerde zihin kuramı ve diğer bilişsel kuramlar, yanlış inanç ve zihin kuramı testlerinin kullanımı, test sonuçlarını yorumlama, zihin kuramı becerilerinin yer aldığı sosyal beceri programı hazırlama öğretilecektir.

Zihin kuramı becerilerinin öğretiminde kullanılan yöntemler hakkında bilgi verilecektir. Öğretim, aktivitelerden örnekler, video filmler kullanılarak yapılacaktır.

 

DİKKAT!

 1. Katılımcılara DİLGEM ve PROLOG TURKEY onaylı 16 ders saati süreli KATILIM BELGESİ verilecektir.
 2. Kontenjan: 60 Kişi
 3. Ücret: 750 TL + %8 KDV
 4. Hediye: Bu eğitimde Özel Eğitimciler Derneği Üyesi olan özel eğitimcilere ve Özel Eğitim Kurumları Derneği üyesi olan kurumlardan katılan eğitimcilere Dil ve Konuşma Güçlüğü Destek Eğitim Seti’nin 212 TL değerinde 2 ünitesi hediye edilecektir. Seti incelemek için: https://www.prologturkey.com/tr/dil-ve-konusma-gelisimi-destek-egitim-seti--k
 5. Eğitime Özel Eğitimciler Derneği ya da Özel Eğitim Kurumları Derneği üyesi olarak kayıt yaptıran katılımcıların eğitime geldiklerinde belgelerini ibraz etmeleri gerekmektedir.
 6. Kayıt: Katılımcılar eğitim ücretini http://dilgem.com.tr/tr/blog/28/seminerlerimiz linki üzerinden HAVALE ya da KREDİ KARTI’ na 12 taksite kadar taksit imkanlarıyla ödeyebilirler. Eğitim ücreti ödendiğinde otomatik olarak seminer kaydı gerçekleşmiş olacaktır.
 7. Konaklama:
 • Tek Kişilik Superior Oda Fiyatı (BB ): 180 TL + %8 KDV (Açık büfe kahvaltı dahil)
 • Çift Kişilik Superior Oda Fiyatı (BB ): 200 TL + %8 KDV (Açık büfe kahvaltı dahil)
 • Üye: 80 TL  (Kahvaltı ve KDV dahil)
 • Kamu: 90 TL  (Kahvaltı ve KDV dahil)
 • Öğrenci: 90 TL  (Kahvaltı ve KDV dahil)
 • Sivil: 100 TL  (Kahvaltı ve KDV dahil)