Aradığınız içeriği bulamadık :(


Okuma Kitapları

Okuma Kitapları çocuğun gelişiminde çok büyük yer tutmaktadır. Çocuğun okuma yazma dönemini geçtikten sonra, okuma alışkanlığını elde etmesi büyük bir önem taşır. Araştırmacı ve okumayı seven çocuklar kazanabilmek adına çocuklara okuma alışkanlığının kazandırılması gerekecektir. Farklı metotlar ile birlikte çocuğun okuma alışkanlığını elde etmesi sağlanabilecektir. Bunun yanı sıra uzmanlar tarafından söylenen en önemli konu da kitapların çocukların zeka düzeylerine uygun bir şekilde seçilmiş olmasıdır. Çocuğun kendi seviyesinden düşük bir kitabı okuması onu sıkacak ve ona bir yarar sağlamayacaktır. Kendi seviyesinden yüksek bir kitabı seçmek de onun kitabı anlamamasına neden olabilecektir. Bundan dolayı da kitapları sevmeme gibi bir durumun doğabileceği görülecektir. Bu gibi durumların olmaması için çocuğun yaşına uygun bir kitap tercih edilmelidir. Ayrıca çocuğun ilgi alınına uygun olan kitabın okutulması, kitapları daha çok sevmesini sağlayabilecek olan bir özelliktir. Okuma kitapları bu gibi farklı konulara dikkat edilerek kolaylıkla seçilebilecektir.

Okul Öncesi Okuma Kitapları

Okuma kitapları çocukların zeka düzeylerini arttıracak ve okuma hızlarını da geliştirecektir. Bunun yanı sıra okuma kitapları sayesinde çocukların hayal güçlerinin de arttığı görülebilecektir. Derslerdeki başarılarını arttırabilmek adına okuma kitapları büyük öneme sahiptir. Son dönemlerde test şeklinde olan sınavların genel olarak çocukların okuma düzeylerine de baktığı görülebilmektedir. Çocuğun soruyu daha iyi okuyabilmesi adına okuma alışkanlığına sahip olması sağlanmalıdır.

1. Sınıftan 5. Sınıfa Kadar Okuma Kitapları

Okuma kitapları hikaye ya da masal şeklinde tercih edilebilecektir. Çocukların ikisinin de farkını anlayabilmesi adına iki türde olan kitap da seçilebilir. Ayrıca setler sayesinde, çocuğun diğer kitapları da okuması sağlanabilir. Bu sayede çocuğun merak ögesi yüksek tutularak, daha fazla kitap okuması amaçlanacaktır. Daha küçük yaşta olan çocuklar için de farklı nesnelerin öğrenilmesi adına, canlı resimlere sahip olan kitaplar da çocuklar için elde edilebilecektir.