Matematik Satrancı-Matranç Oyunu

Ürün Kodu : HOB6


Matematiksel işlem yapmak hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı

Oynadıkça eğlendiren, eğlendikçe öğreten bir oyun

Matematiği bilen bilmeyen herkesin ortak eğlencesi olan Matranç (matematik satrancı), strateji ve taktik içeren bir zeka oyunudur.

Oynamak için matematik bilgisi gerektirmez.

MATRANÇ OYUNU NASIL OYNANIR?

Matranç Tahtası :

İki kişi ile oynanır ve karşılıklı hamleler esasına dayanır.

Üzerinde 10’dan 153’e kadar Hedef Sayılar bulunan kare oyun tahtasıdır. Hedef Sayıların etrafında ise 1 ile 9 arası İşlem Sayıları bulunmaktadır. Hedef Sayıların 10’dan 89’a kadar olanlarının ortasında kare, 90’dan 153’e kadar olanlarının ise daire işareti bulunmaktadır. Matranç Tahtasındaki Hedef Sayıların dizilimi Mavi Üçgenli Köşe’den Kırmızı Üçgenli Köşe’ye Doğrudur. Matranç tahtasının tam ortasında bulunan Matranç logosu oyuna başlama noktasıdır. Oyuncular, oyunu başlatmak için zar atışı yapar ve büyük atan oyuncu taşını bu noktadan alarak oyuna başlar.

Oyuna zar atışı ile başlanır. Yüksek atan oyuncu Mavi veya Kırmızı Köşe’den birini seçer ve aynı renkteki Matranç Taşını istediği bir hedef sayının üzerine koyar. Rakibinin de bir hedef sayıya taşını koymasının ardından ilk işlem hamlesini yapar ve sıra rakibe geçer. Yapmış olduğu işlem sonucunda rakibinin üzerinde durduğu hedef sayıyı bulan oyuncu oyunu kazanır.